KAZILAR 12 AYA YAYILIYOR, BİNLERCE EK İSTİHDAM GELİYOR

KAZILAR 12 AYA YAYILIYOR, BİNLERCE EK İSTİHDAM GELİYOR

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy: “Binden fazla uzman ve 3 binden fazla işçiye ek istihdam olanağı bu proje ile yaratılmış olacak.”

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, arkeolojik kazıları 12 aya yayacaklarını söyleyerek, binlerce ek istihdam olanağı sağlanacağı, Sümela Manastrı, Bodrum Kalesi ve Bodrum Kaleiçi Sahnesi’nin yeniden açılacağına ilişkin müjdeler verdi. 

Kültür ve Turizm Bakanlığı ile ilgili kazı başkanlıkları arasında arkeolojik kazı çalışmalarının yıl boyunca sürdürülerek etkin ve verimli hale getirilmesi projesi kapsamında “Arkeolojik Kazıların Yıl Boyu Desteklenmesi Protokolü” imzalandı.   

Protokol imza töreninde yaptığı konuşmada, kazılarda 12 ay şartı aramayacaklarına vurgu yapan Bakan Ersoy, “Alan mevsimsel olarak izin verdiği ölçüde maksimum seviyede ne kadar kazılabiliyorsa o kadar süre şartı arayacağız. Proje kapsamında arkeoloji, sanat tarihi, epigrafi, eski çağ tarihi ve restoratör branşlarından 120 uzman personel ve 350 adet işçinin kazı çalışmalarında istihdam edilmesini planlıyoruz. Bütün kazı yerleri projeye dâhil olduğunda, yani 122 kazı alanının tamamı ve daha fazlası projeye alındığında, binden fazla uzman ve 3 binden fazla işçiye ek istihdam olanağı da bu proje ile yaratılmış olacak.” dedi. 

Kazılar Yıl Geneline Yayılacak

Anadolu’nun dünyanın en büyük medeniyetlerine ev sahipliği yaptığını ve çok zengin bir kültür hazinesine sahip olduğunu belirten Bakan Ersoy, bu hazinenin bugüne kadar çok az bir kısmının keşfedilebildiğini, bu protokol ve projeyle birlikte hem bu keşfi hızlandırmayı hem de bilinmeyenlerin sayısını azaltmayı istediklerini söyledi.   

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Türkiye olarak Anadolu genelinde 153 noktada kazı projesi yürüttüklerini ve bunların 31 tanesinin yabancı, 122 tanesinin ise yerli kazı başkanlıklarınca sürdürüldüğünü dile getirerek; yerli kazı başkanlıkları tarafından yürütülen projelerin büyük bir bölümünde yaşadıkları en büyük sıkıntının sürelerin 45-60 gün ile sınırlı olması olduğunun altını çizdi.

Bakan Ersoy, sözlerine şöyle sürdürdü:  

“Kazıların yıl geneline yayılması projesi ile birlikte proje kapsamındaki alanların kazı sürelerini bütün bir yıla, yani 12 aya yaymayı hedefliyoruz.  Hem daha fazla uzman ve işçi ile destekleyeceğiz hem de kazı verimliliğini bu projelerle artırmış olacağız. Böylece hem daha hızlı hem daha verimli bir çalışmayla 12 ay süreyle kazı yapıldığı için birkaç yılda ziyaretçi alabilecek duruma gelebilecekler. Yeni kazı alanlarına gelen ziyaretçilerden elde edilen gelirleri de yine bu kazı yerlerine kaynak olarak aktarmaya devam edeceğiz. Belirli bir süre sonra kazı yerleri kendi kendilerini finanse edebilen bir ekosisteme de kavuşmuş olacak ve bu sürdürülebilir bir hal alacak. Bu da ikincil hedeflerimizden biri.” 

Sümela Manastırı ile Bodrum Kalesi Müjdesi

Trabzonlulara ve Bodrumlulara da konuşmasında müjdeler veren Bakan Ersoy, “Sümela Manastırı uzun süredir restorasyon çalışmaları sebebiyle kapalı. Ben yaz sonunda oraya bir ziyarette bulunmuştum. 2020’den önce Manastır’ın açılması mümkün görünmüyordu ve Bakanlık olarak süreci, çalışmaları hızlandıracağımızı, ek kaynak ve bütçe sağlayacağımızı söylemiştim. 18 Mayıs Müzeler Günü Sümela Manastırı’nın ilk bölümünün ziyaretçiye açılması kesinleşti. 18 Mayıs günü inşallah Sümela Manastırı’nın ilk bölümünü hizmete açıyoruz.” dedi. 

İkinci müjdesini de Bodrumlulara ileten Ersoy, Bodrum Kalesi’nin de uzun süredir restorasyon sebebiyle kapalı olduğunu kaydederek, daha evvel restorasyon çalışmalarını hızlandırma kararı aldıklarını ve 18 Mayıs’ta Bodrum Müzesi’nin de birinci etap bölümünü ziyaretçiye açacaklarını söyledi.  

Bodrum Kaleiçi Sahnesi Sanatseverlerle Buluşacak

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy geçtiğimiz ay bir çalışma daha yaptığını sözlerine ekledi ve Bodrum Kaleiçi Sahnesi’nin 1 Haziran itibariyle Bodrumlulara hizmet vermeye başlayacağını ifade etti. 

Bakan Mehmet Nuri Ersoy konuşmasını şöyle sürdürdü: 

“Restorasyon ekibinin mecburen kullandığı bir alan vardı, ekip bu alandan 1 Haziran’a kadar çekilecek. 1 Haziran’dan itibaren Bodrum Kaleiçi sahnesini Bodrumluların hizmetine tekrar sunmuş olacağız. Hem Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğümüz hem de Opera ve Bale Genel Müdürlüğümüz, geçen senelere göre çok daha zengin bir repertuvarı bu sene Bodrumlu sanatseverlerin beğenisine sunacaklar. Bodrum Kaleiçi eski canlı günlerine 1 Haziran itibariyle kavuşmuş olacak.”

122’den Fazla Kazı Alanı Desteklenecek

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, 2019 yılında desteklenecek kazılara ilişkin de bilgiler aktardı. 

Muğla’da dört, Çanakkale ve Antalya’da üçer, Denizli ve Mersin’de ikişer, Burdur, Diyarbakır, Gaziantep, Isparta, İzmir ve Şanlıurfa’da birer kazı alanı olmak üzere toplam 20 noktayı bu proje kapsamında destekleme kararı aldıklarını belirten Bakan Ersoy, 2020 itibariyle her yıl minimum 20 tane ilave kazı yerini proje kapsamına alacaklarını ifade ederek, 2023 yılına kadar 122 kazı alanını, hatta daha fazlasını bu kapsamda desteklemeyi planladıklarını bildirdi. 

Bakanlığın 2019’da Destekleyeceği 20 Kazı

Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu, Türk Tarih Kurumu ile Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü arasındaki iş birliği sonucu ortaya çıkan çalışma ile kazı süresinin uzatılmasının yanı sıra kazılar konusunda yetişmiş uzman personel kapasitesinin artırılması hedefleniyor. 

Bakanlığın 2019 yılında destekleyeceği 20 arkeolojik kazı ise şöyle: Antalya-Patara Antik Kenti, Antalya-Side Antik Kenti, Antalya-Olympos Antik Kenti, Burdur-Kibyra Antik Kenti, Çanakkale-Asos Antik Kenti, Çanakkale-Troya Antik Kenti, Çanakkale-Parion Antik Kenti, Denizli-Laodikeia Antik Kenti, Denizli-Tripolis Antik Kenti, Diyarbakır-Zerzavan Kalesi, Gaziantep-Zeugma Antik Kenti, Isparta-Pisidia Antiokheia Antik Kenti, İzmir-Teos Antik Kenti, Mersin-Silifke Kalesi, Mersin-Anemurium Antik Kenti, Muğla-Euromos Antik Kenti, Muğla-Beçin Kalesi, Muğla-Knidos Antik Kenti, Muğla-Stratomikeia-Lagina Antik Kenti ve Şanlıurfa-Harran Ören Yeri.